Zebra Grévyho (Equus grevyi) je největším druhem zebry. Zebry jsou typickým Africkým lichokopytníkem a žijí ve třech druzích. Grévyho netvoří žádné poddruhy a je úspěšně rozmnožována - v Královédvorské ZOO je největší stádo v zahradách vůbec.
Její kohoutková výška se pohybuje mezi 140 - 160 cm. Délka těla je kolem 240 - 300 cm a může dosahovat hmotnosti kolem 400 kg. Zebru Grévyho poznáte především podle neobyčejně dlouhých "oslích" uší a i její zvuk je podobný oslímu hýkání. Velmi nápadné je její úzké husté pruhování, které je na krku výrazně širší. Dalo by se říci, že na pruhování má převahu černá barva. Břicho má ale bílé, stejně jako kořen ocasu. Hříva je výrazná a u mláďat je dokonce dlouhá až po kořen ocasu.
Dožívá se vysokého věku - 24 let a její převážnou potravou je tráva. Žije v savanách a řídce zatravněné buši. Obývala křovinaté oblasti Etiopie, Somálska a jih Súdánu. V současnosti už ale žije jenom v Keni. Je tedy nejsevernějším druhem zebry. Stáda tohoto druhu tvoří 4-15 jedinců a ve volné přírodě ji hrozí vyhubení. Rozmnožuje se po necelých 400 dnech březosti a rodí se jí pouze jedno mládě, vážící 35-55 kilogramů.
Zajímavostí je, že byl tento druh zebry popsán až jako poslední a to v roce 1882. I když už ve starověku je popisován druh, nazvaný jako "divoký osel", což je s největší pravděpodobností právě zebra Grévyho - která je nazvána díky darování habešského císaře tehdejšímu prezidentovi Francie - Grévymu.
© 2012 Všechna práva vyhrazena.