Zebra horská (Equus zebra) je chráněný druh zebry žíjící především v horské oblasti jižní Afriky, Namibie a jižní Angoly, v pouštích. Její výška v kohoutku je 1,2 až 1,3 m, délka těla 2,2 m a váží 260 až 370 kg. Živí se převážně trávou.
Zebra horská se dokáže rychle a obratně pohybovat i na strmých svazích skalnatého terénu. Je tedy dobře vybavena pro život v hornatých a členitých oblastech jižní a jihozápadní Afriky. Tyto zebry žijí v malých stádech, často volně smíšených se stády některých druhů antilop. Ty jejich společnost vyhledávají zejména proto, že je zebry díky svým bystrým smyslům – především zraku a sluchu – včas varují před blížícím se nebezpečím. Stádo zeber horských tvoří nejčastěji vedoucí hřebec, jedna až šest klisen a společná mláďata. Jednotliví členové této velké rodiny zeber mezi sebou udržují velmi důvěrné vztahy. Když dosáhnou mladí samci jednoho roku, častěji až čtyř let, opouštějí stádo a sdružují se do zvláštních skupin. Stává se, že některý z těchto samců odloučí několik klisen z rodného stáda a vytvoří tak základ vlastního.
Klisna zebry horské přichází do říje několikrát za rok. K páření dochází zpravidla tak, aby se hříbě mohlo narodit v období dešťů, kdy je všude hojnost potravy. Když se hřebec snaží svést klisnu, kterou si vyhlédl, jemně ji šťouchá nohama a zároveň ji kouše do hřbetu. Jestliže zůstane klisna klidně stát a rozkročí nohy, je to pro hřebce znamení, že může začít páření. Po téměř roční březosti rodí klisna většinou jediné mládě, které s již hodinu po narození umí postavit na nohy.
Nebýt nápadného černo-bílého zbarvení, vypadaly by zebry stejně jako všichni ostatní zástupci čeledi koňovitých. Zebra horská se dokázala dobře přizpůsobit horkému suchému podnebí. Bez vody vydrží až 3 dny, neboť musí na cestách k napajedlům často urazit značné vzdálenosti. Šedesát až osmdesát procent ze 24 hodin každého dne věnuje zebra horská příjmu potravy. Kromě trávy žere příležitostně také kůru stromů, listy, pupeny a plody různých stromů a keřů.
© 2012 Všechna práva vyhrazena.